Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Odessa R-VII

High School

Working...

Ajax Loading Image

 

Odessa High School Faculty and Staff

Office Staff

  • Buffie McConville – Principal
  • Brad Briscoe – Assistant Principal
  • Lisa Dowell – Administrative Assistant
  • Lynda Mallott – Administrative Assistant
  • Dianne DeCamp – Attendance Secretary

 Activities

  • Mat Vleisides – District Activities Director

 A+ Director

  • Ashley Ray

 Guidance / Counseling

  • Ashley Ray – Counselor
  • Amanda Twombly - Counselor
  • Michelle Barker – Registrar

 Health Service

  • Jessie Mangnall – District Nurse

 Resource Officer

  • Greg Daniel

 Alternative School (ACE)

  • Jason Kusick – Program Instruction
  • Lori Drenon – Intervention Specialist

 Teachers

  • Bill Angel – Vocational Agriculture
  • Andrea Austin – Mathematics
  • Amy Bellmyer – Mathematics
  • Andrea Birdsong – Art
  • Connor Bush – Drama / Public Speaking
  • John Carmody - Mathematics
  • Julie Carter – Communication Arts
  • Adrienne Cole - Science
  • Deborah Cox – Business Education
  • Amber Deaton – Communication Arts
  • Amanda Drinkwater - Spanish
  • Kirk Gross – Health
  • Donna Gwodz - Mathematics
  • Harry Hamblin – Vocal Music
  • Jacque Henning – At-Risk
  • Dawna Johnson – Mathematics
  • Barie Krewson - Communication Arts
  • Britiny Majkowski – Girls Physical Education
  • Tonya Mallinson  – FACS
  • Daniel Malone – Boys Physical Education
  • Heather Meler – Science
  • Zach Meler – Science
  • Chad Meyer – Business Education
  • Lynette Morris – Science
  • Dustin Mott - Assistant Band Director
  • Bud Nelson - ISS
  • Kelly Ogle – Spanish
  • Kris Poisal – Communication Arts / Journalism
  • Jill Prewett – Communication Arts
  • Jason Rathert – Vocational Technology
  • Ryan Robinson – Social Studies
  • Angie Sallee – Library Media Center
  • Lindsay Schambers – Communication Arts
  • Terry Stever – Social Studies
  • Matt Swanson - Social Studies
  • Mark Thomas – Physical Education (Weights)
  • Zachary Thomas - Business Education
  • Meredith Tipping - Band Director
  • Allan Twilligear – Science
  • Jessica Wade – Marketing Education
  • Laura Ward – Mathematics
  • Lynette Williams – Social Studies

 Special Education Staff

  • Marty Beamer – Practical Arts
  • Stephanie Clevenger - Math
  • Laura Cozart- Deaf Interpreter
  • Leslie Heimsoth – Science
  • Crisa Seals – Social Studies

 Paraprofessionals

  • Samuel Hughes

 Custodial Staff

  • Kristen Badgley
  • Tony Cogdill
  • Sherri Jarvis
  • John Padget
  • Harold Wilson

District Special Education

  • Amy Mahurin – Director
  • Shelley Ryan – Administrative Assistant
  • Kelly Wilson - Process Coordinator

 District Technology

  • Logan Seals – Director of Technology
  • Rachel Hotmer – Technology Specialist
  • Jim Martin – Part Time Technology Specialist
  • Tammy Kleoppel - Web Site Coordinator/Substitute Coordinator

 Food Service

  • Bonnie Timmerberg - Director of Nutritional Services
  • Lisa Edwards- Head Cashier
  • Janice Green - Kitchen Manager
  • Jimmie Bybee -  Van Driver
  • Teresa Christeson
  • Linda Huff
  • Merry Janes
  • Jennifer Johnson
  • Kathy Murry